Konferenca projekta Forget Heritage, Ljubljana
Nove zgodbe starih hiš – Kako uspešno upravljati stavbe kulturne dediščine?
V okviru projekta Forget Heritage, v katerem sodeluje devet srednjeevropskih mest, poleg Ljubljane še Genova in Milano (IT), Nürnberg (DE), Varšava in Bydgoszcz (PL), Reka (HR), Pécs (HU) in Usti nad Labem (CZ), je marca 2017 v Mestnem muzeju v Ljubljani potekala mednarodna konferenca z naslovom Nove zgodbe starih hiš – Kako uspešno upravljati stavbe kulturne dediščine? Konference, ki jo je organizirala Regionalna razvojna agencija Ljubljanske urbane regije (RRA LUR) v sodelovanju z Inštitutom za ekonomska raziskovanja (IER), oba slovenska partnerja v projektu, so se udeležili lastniki in upravljavci stavb kulturne dediščine ter odločevalci in oblikovalci politik na tem področju.
Konferenca je bila namenjena predstavitvam dobrih praks (ponovne) uporabe stavb kulturne dediščine za nove skupnostne vsebine, spoznavanju sodobnih primerov uspešnega upravljanja zgradb in prostorov kulturne dediščine ter spodbujanju povezovanja različnih skupnosti (od lokalnih prebivalcev do različnih ustvarjalnih in življenjsko stilskih skupnosti) za oblikovanje novih ekonomskih praks s poudarkom na vsebinah s področij kulturnih in kreativnih industrij.
Gostja konference, predavateljica Tiva Montalbano iz The Prince’s Regeneration Trust iz Velike Britanije, je v uvodnem predavanju z naslovom Kako izkoristiti preteklost v prihodnosti: uspešni in neuspešni primeri regeneracije kulturne dediščine v Veliki Britaniji predstavila številne praktične izkušnje s politikami upravljanja stavbne dediščine, govorila pa je tudi o pridobivanju sredstev ter vključevanju skupnosti. Predavanje je bilo organizirano v sodelovanju z British Council Slovenija.
Sledile so predstavitve devetih primerov dobrih praks iz sedmih držav, kjer so bili predstavljen primeri iz različnih evropskih mest, ki so osvetlili mednarodni pogled na uporabo oziroma oživljanje stavbne dediščine. Konferenca se je zaključila z okroglo mizo, ki je bila namenjena razpravi o ustvarjalno zasnovanih prenovah in/ali ponovnih uporabah stavb kulturne dediščine – tako na področju infrastrukture kot tudi na področju vsebine, vlogi in vpetosti prostorov kulturne dediščine v lokalno okolje in skupnost, privabljanju nove publike v prostore kulturne dediščine ter o različnih modelih upravljanja stavb kulturne dediščine na način, ki omogoča razvoj stalnih vsebin v dolgoročnem in finančno vzdržnem smislu.
-
31. 3. 2017
Le inovativne zgodbe lahko uspešno oživijo neizkoriščene stavbe kulturne dediščine -
Forget Heritage: Program konference 21. 3. 2017 -
Tiva Montalbano: Kako izkoristiti preteklost v prihodnosti: uspešni in neuspešni primeri regeneracije -
Forget Heritage: Primeri dobrih praks -
Maria Trunk: Sodobno upravljanje stavb kulturne dediščine - Forget Heritage: Sodelovalni modeli upravljanja opuščenih zgodovinskih znamenitosti