Vabilo na spletno delavnico projekta FORTIS
V okviru projekta FORTIS, sofinanciranega iz Programa sodelovanja Interreg V-A Italija-Slovenija, bo 17. in 18. junija organizirana spletna delavnica z deležniki na temo »usklajevanja postopkov na ravni uradov za promet Italije in Slovenije«.
Prvi dan bo posvečen »Obvladovanju izrednih razmer s posebnim poudarkom na težkih tovornih vozilih – bodoči scenariji za čezmejno sodelovanje«.
Zdravstvena kriza, ki nas je doletela v zadnjih tednih, je hudo prizadela tudi težki tovorni promet. Omejitev težkega tovornega prometa na mejah je povzročila številne težave: onemogočeno izvajanje prevoznih storitev, ustavljeni tovornjaki na meji itd. Kriza je pokazala, da se informacije med javnimi upravami različnih držav premalo pretakajo in da je treba načrtovati in razmišljati o skupnih rešitvah na čezmejni ravni, tako da se danes in v prihodnje izognemo podobnim težavam in ohranimo tudi v izrednih razmerah enoten pristop pri upravljanju prometa.
Drugi dan se bo razprava osredotočila na »Direktivo EU 2018/645 – trenutno stanje, priložnosti in izzivi« in na »registracijo vozil« v Italiji in Sloveniji.
Kar zadeva »Direktivo EU 2018/545 o spremembi Direktive 2003/59/ES o temeljnih kvalifikacijah in rednem usposabljanju voznikov nekaterih cestnih vozil za prevoz blaga ali potnikov in Direktive 2006/126/ES o vozniških dovoljenjih«, je treba poudariti, da so bile s tem zakonskim aktom odpravljene predhodne nejasnosti in zagotovljene nove možnosti.
Kar zadeva »registracijo vozil« v EU pa gre dodati, da se slednja opravi v državi, kjer ima lastnik stalno prebivališče. Evropska zakonodaja namreč ne ureja registracije vozil. Zato bi bila primerjava sistemov v Italiji in Sloveniji še kako koristna.
Oba dneva se bosta začela s skupno razpravo, nato pa bodo imeli udeleženci priložnost, da opišejo pristojnosti, izkušnje in naloge svojih služb ter strategije za izboljšanje in razvoj sodelovanja.
Ob koncu vsakega dne je predvidena še skupna razprava. Zagotovljeno bo simultano tolmačenje iz slovenščine v italijanščino in obratno.
Dogodek prireja kot projektni partner dežela Furlanija – Julijska krajina v sodelovanju z vodilnim partnerjem Srednjeevropsko pobudo in drugimi partnerji – Občino Koper, Regionalno razvojno agencijo Ljubljanske urbane regije in zvezo gospodarskih zbornic Unioncamere Veneto.
Program in prijavo na dogodek najdete tukaj.