Dostopnost spletišča   Ctrl + U

Bljižnjice s tipkovnico

  • Ctrl+U Prikaže možnosti dostopnosti
  • Ctrl+Alt+K Prikaže kazalo strani
  • Ctrl+Alt+V Skoči na glavno vsebino
  • Ctrl+Alt+S Prikaže kontaktni obrazec
  • Ctrl+Alt+N Prikaže prijavni obrazec za novice
  • Ctrl+Alt+D Vrne se na domačo stran
  • Esc Zapre pojavno okno / meni
  • Tab Premakne fokus na naslednji element
  • Shift+Tab Premakne fokus na prejšnji element
  • Enter Potrdi/klikne fokusiran element
  • Preslednica Označi/odznači potrditveno polje

Razvojni svet kohezijske regije Zahodna Slovenija podal soglasje k spremembi Programa Evropske kohezijske politike za obdobje 2021–2027

  • 14. 3. 2025

Razvojni svet KRZS je 14. marca 2025 na svoji 9. redni seji v Mestni hiši Ljubljana podal soglasje k spremembi Programa Evropske kohezijske politike za obdobje 2021–2027.

Seje se je skupaj s sodelavci udeležil tudi državni sekretar na ministrstvu za kohezijo in regionalni razvoj Srečko Đurov. Na seji je bilo med drugim govora o Dogovorih za razvoj regij, spremembi Programa evropske kohezijske politike 2021-2027 (EKP) in prihodnosti evropske kohezijske politike. Đurov je razvojni svet seznanil z aktualnim stanjem izvajanja Dogovorov za razvoj regij in dejal, da bodo prvi dogovori predvidoma podpisani v najkrajšem možnem času. Člani Razvojnega sveta KRZS so po razpravi izrazili jasno zahtevo, da se vse aktivnosti v povezavi z DRR izvajajo v skladu s povabilom in zagotovilom pristojnih institucij ter sprejeli sklep, da se pozove resorno ministrstvo k prioritetni podpori projektov in operacij, ki so že odobreni in pod financirani ali že pripravljeni za izvedbo, ter se zanje zagotovijo dodatna sredstva za sofinanciranje (DRR, CTN in drugi mehanizmi). MNVP pa so pozvali, da prioritetno spremeni Operativni program odvajanja in čiščenja odpadne vode, da pripravljenim projektom omogočijo dostop do dodatnih nepovratnih virov.

Namestnik generalne direktorice Direktorata za kohezijo Matjaž Dragar  je v nadaljevanju predstavil spremembe programa EKP 2021-2027. V spremembi programa so zajeti ukrepi za pospešitev koriščenja sredstev kohezijske politike 2021–2027, ki niso namenjeni zgolj temu, da Slovenija porabi evropska kohezijska sredstva, temveč sprejeti ukrepi nadgrajujejo Program evropske kohezijske politike 2021–2027 in bodo bistveno prispevali k razvoju Slovenije.

Med spremembami je uvedba platforme strateških tehnologij za Evropo (STEP). S to bo 100 milijonov evrov namenjenih za razvoj ključnih strateških tehnologij za krepitev neodvisnosti gospodarstva. V okviru tega bo velik del sredstev namenjen vrhunski raziskovalni infrastrukturi, ki pospešuje razvojni preboj slovenskega gospodarstva.

V spremembo programa je uvrščena tudi nadgradnja železniške postaje Ljubljana, ki ji bo iz kohezijskih sredstev namenjeno 205 milijonov evrov, 32 milijonov evrov gre za zmanjševanje poplavne ogroženosti Žalca, Celja in Laškega, 18,3 milijona evrov za zaščito in reševanje, med drugim za nacionalni center civilne zaščite, 44,3 milijona evrov za severni del tretje razvojne osi, 12,1 milijona evrov za sistem opozarjanja in osveščanja pri vremenskih izrednih razmerah, 17 milijonov evrov za vrhunsko raziskovalno opremo, kar bo pomembno za sodelovanje znanosti z industrijo, in 8 milijonov evrov za največji arheološki muzej žitnico Grajsko kaščo na Ptuju. Večja bodo tudi vlaganja v znanje in krepitev kompetenc.

Na seji je potekala tudi razprava o EKP za obdobje 2028–2034. Še vedno je pod vprašajem, ali bo Slovenija kot celota upravičena do kohezijskega sklada in kateri od različnih scenarijev delitve Slovenije na vzhod in zahod bi lahko podal najugodnejši rezultat za vse. Časa je izredno malo, saj naj bi odločitev Vlada morala sprejeti že do 31. 3. 2025.