Podaljšanje projekta SMART-MR
Projekt SMART-MR je podaljšan za leto dni, odobrene pa so bile tudi dodatne aktivnosti. Partnerji projekta bomo tako v prihodnjem letu raziskovali, kako je pandemija COVID-19 vplivala na trajnostno mobilnost, izzvala organizacijo prevoza, spremenila vzorce mobilnosti, povečala potrebo po logistiki “zadnjega kilometra” in spremenila dojemanje bivalnih površin.
Nadaljevanje projekta temelji na predpostavki, da se je zaradi pandemije COVID-19 zmanjšala stopnja zasedenosti javnega prevoza, individualna mobilnost pa je narasla. Da bi obrnili te trende, bomo projektni partnerji iz sedmih metropolitanskih regij (Ljubljana, Göteborg, Helsinki, Budimpešta, Rim, Porto in Barcelona) ocenili trende in izmenjali izkušnje ter pomagali lokalnim in regionalnim oblastem pri ponastavitvi trendov in ublažitvi izzivov, ki jih prinaša COVID-19.
Projektni partnerji bomo v medregionalni izmenjavi izkušenj poiskali neželene procese in razpravljali o ustreznih odzivih. Pripravili bomo poglobljeno analizo sedmih specifičnih področij in organizirali sedem spletnih delavnic, od katerih bo vsaka obravnavala eno področje: 1: Omogočanje e-sodelovanja, 2: Prilagajanje dostave na nove vzorce vedenja – storitve dostave na dom, 3: Zgostitve in spremembe prometa zaradi COVID-19 na postajah, 4: Koncept postaj – reakcije / odzivi, 5: Upravljanje prometa, 6: Nove in tradicionalne rešitve mobilnosti v svetu po COVID-19 in 7: Vključevanje COVID-19 izkušenj v (regionalne) načrte mobilnosti.
Na koncu bo v Barceloni organizirana delavnica v živo, kjer bomo celostno obravnavali procese in odzive povezane s COVID-19 v metropolitanskih regijah.
Rezultati bodo predstavljeni v dveh novičnikih in vključeni v regionalne politike. Instrumenti politike bodo prilagojeni novim izzivom, ki jih je sprožil COVID-19 s prenašanjem pridobljenih znanj na lokalno raven in razpravljanjem z lokalnimi zainteresiranimi deležniki.