Dostopnost spletišča   Ctrl + U

Bljižnjice s tipkovnico

  • Ctrl+U Prikaže možnosti dostopnosti
  • Ctrl+Alt+K Prikaže kazalo strani
  • Ctrl+Alt+V Skoči na glavno vsebino
  • Ctrl+Alt+S Prikaže kontaktni obrazec
  • Ctrl+Alt+N Prikaže prijavni obrazec za novice
  • Ctrl+Alt+D Vrne se na domačo stran
  • Esc Zapre pojavno okno / meni
  • Tab Premakne fokus na naslednji element
  • Shift+Tab Premakne fokus na prejšnji element
  • Enter Potrdi/klikne fokusiran element
  • Preslednica Označi/odznači potrditveno polje

Pametne poteze za brezogljično prihodnost: Prvi webinar TERRAIN navdihnil regijo z digitalnimi rešitvami in vključevanjem

  • 27. 3. 2025

Kako si v digitalni dobi predstavljamo prihodnost mobilnosti? Prvi webinar v okviru projekta TERRAIN, namenjen gradnji kapacitet, je na to vprašanje odgovoril s primeri pametnih rešitev, konkretnih podatkov in navdihujočih praks, ki jim je vsem skupno to, da v središče postavljajo človeka.

Spletni seminar z naslovom »Vožnja proti brezogljični prihodnosti: dobre prakse pametne in digitalne mobilnosti« je pritegnil različne strokovnjake za mobilnost, predstavnike občin in zagovornike dostopnosti iz Jadransko-jonske regije. Organizirala ga je Regionalna razvojna agencija Ljubljanske urbane regije (RRA LUR), ki je predstavila, kako se mesta s pomočjo inovacij, trajnosti in vključevanja uspešno spopadajo z mobilnostnimi izzivi.

Pametna tehnologija, zasnovana za ljudi

Webinar se je začel s predstavitvijo tehnologije digitalnih dvojčkov. Sami Sahala iz organizacije Forum Virium Helsinki je prikazal, kako mesto Helsinki združuje različne podatkovne vire — od točkovnih oblakov do posnetkov z droni — in jih uporablja za simulacije prometa, napovedi z uporabo umetne inteligence ter celo za upravljanje mestnega zračnega prostora.

Sabina Popit z Mestne občine Ljubljana je predstavila Urbano digitalno platformo, ki temelji na javnih posvetovanjih, anketah in odprtih podatkih. Platforma, ki obdeluje več kot 50.000 podatkovnih točk, podpira načrtovanje mobilnosti, zmanjševanje digitalne neenakosti ter vključevanje prebivalcev v digitalno preobrazbo mesta.

Bologna: podatki na ulici

Luigi Russi z Mestne občine Bologna je predstavil napredni sistem za nadzor prometa, ki vključuje 385 križišč s semaforji, od tega 87 % z adaptivnim nadzorom, 68 križišč s prednostjo za javni promet in 1.263 senzorjev za štetje vozil. Med ključnimi rezultati so 15 % krajši časi potovanja, boljši pretok vozil in digitalni dvojček mobilnosti, ki omogoča simulacije ukrepov (denimo strategije Mesto 30 km/h).

Nič o invalidih brez invalidov

Roman Rener z Geodetskega inštituta Slovenije je predstavil izjemno navdihujoč projekt Omogočanje multimodalne mobilnosti oseb z različnimi oviranostmi, v katerega so bile vključene kar 104 občine. Vse podatke so na terenu zbirali prav ljudje z oviranostmi, kar predstavlja odličen primer vključevanja in povezavo tehnične in socialne vrednosti. Zaobjeli so več kot 50.000 objektov, vključno s 3.720 parkirišči za invalide in 7.540 fizičnimi ovirami, spletna orodja in tiskane zemljevide za uporabnike invalidskih vozičkov ter izvedli pilotni projekt dostopnega javnega prevoza na klic v Ljubljani in Mariboru.

Več kot tehnologija: gre za spremembo miselnosti

Dogodek je poudaril, da digitalna mobilnost ni zgolj tehnološki izziv, temveč človeška zgodba. Od anketiranja občanov do povezovanja starih projektov z novimi digitalnimi, projekt TERRAIN temelji na učenju iz dobrih praks in čezmejnem sodelovanju. Sporočilo je bilo jasno: pametna mesta gradimo tako, da gradimo mostove — med podatki in ljudmi, med preteklimi izkušnjami in prihodnjimi rešitvami.

Kaj sledi?

Odličnemu izhodiščnemu seminarju bodo sledili še trije TERRAIN webinarji:

  • Skupna in aktivna mobilnost (maj 2025, vodilni partner: Zagreb)
  • Integrirani javni prevoz in multimodalne rešitve (junij 2025, Bologna)
  • Prehod na elektromobilnost (september 2025, Ioannina)

Več informacij o projektu najdete na TERRAIN spletni strani.