Dostopnost spletišča   Ctrl + U

Bljižnjice s tipkovnico

  • Ctrl+U Prikaže možnosti dostopnosti
  • Ctrl+Alt+K Prikaže kazalo strani
  • Ctrl+Alt+V Skoči na glavno vsebino
  • Ctrl+Alt+S Prikaže kontaktni obrazec
  • Ctrl+Alt+N Prikaže prijavni obrazec za novice
  • Ctrl+Alt+D Vrne se na domačo stran
  • Esc Zapre pojavno okno / meni
  • Tab Premakne fokus na naslednji element
  • Shift+Tab Premakne fokus na prejšnji element
  • Enter Potrdi/klikne fokusiran element
  • Preslednica Označi/odznači potrditveno polje

Na sejah Sveta LUR in Razvojnega sveta LUR o spremembah Evropske kohezijske politike

  • 7. 4. 2025

Skladno z aktualnimi spremembami na področju Dogovora za razvoj regije sta v Ljubljani danes potekali seji obeh svetov Ljubljanske urbane regije, na katerih so se člani seznanili z dogajanjem na področju Evropske kohezijske politike 20212027, skladno s tem je bil predstavljen tudi dodatek k Dogovoru za razvoj Osrednjeslovenske regije. Člani obeh svetov so dodatek sicer sprejeli in potrdili, ob tem pa so izrazili kar nekaj nestrinjanj z odločitvami Vlade ter pozvali pristojni ministrstvi k nekaterim ključnim spremembam, ki so nujne za nemoten regionalni razvoj.

Uspešnost črpanja nepovratnih sredstev je bila v zadnjih letih zaradi številnih objektivnih dejavnikov občutno nižja od pričakovane. Intenzivno se je zaključevalo obdobje 2014-2020, hkrati se je izvajal nov program, Načrt za okrevanje in odpornost, Slovenijo so doletele katastrofalne poplave, ki so zahtevale številne ukrepe in vse to je pomembno vplivalo na izvajanje perspektive. Kljub temu Ministrstvo za kohezijo in regionalni razvoj (MKRR) zagotavlja, da sredstva niso izgubljena.

Se pa sprejemajo nekateri ukrepi, ki bodo omogočili njihovo nadaljnje črpanje. V marcu se je tako zaključilo sprejemanje sprememb Programa evropske kohezijske politike (EKP) za obdobje 2021–2027 in skladno s tem tudi spremembe v dogovorih za razvoj regije (DRR). Ena izmed njih je tudi 100 mio EUR, namenjenih za razvoj ključnih strateških tehnologij za krepitev neodvisnosti gospodarstva. Ostale spremembe se nanašajo na nadgradnjo železniške postaje Ljubljana, za katero bo iz kohezijskih sredstev namenjenih 205 mio EUR, zmanjševanje poplavne ogroženosti Žalca, Celja in Laškega (32 mio EUR), nacionalni center civilne zaščite (18,3 mio EUR), severni del tretje razvojne osi (44,3 mio EUR), sistem opozarjanja in osveščanja pri vremenskih izrednih razmerah (12,1 mio EUR), raziskovalno opremo za sodelovanje znanosti z industrijo (17 mio EUR) ter arheološki muzej na Ptuju 8 mio EUR). Velik del sredstev bo namenjen še vrhunski raziskovalni infrastrukturi, ki bo pospešila preboj slovenskega gospodarstva.

Oba sveta sta sicer sprejela (RS LUR) oziroma potrdila (Svet LUR)Dodatek št. 1 k dogovoru za razvoj Osrednjeslovenske razvojne regije. Ker dodatnih sredstev za vse predvidene spremembe ne bo oziroma naj bi se prerazporejala sredstva v okviru obstoječih pravic porabe, je bilo na seji izraženih kar nekaj nestrinjanj z odločitvami Vlade, predvsem vezano na naknadne spremembe pogojev odločanja o projektih vključenih v DRR in razporeditve sredstev. Zato sta Svet LUR in Razvojni svet LUR pozvala resorno ministrstvo MKRR, da se vse aktivnosti v povezavi z DRR izvajajo v skladu s pogoji v objavljenem povabilu za pripravo projektov za DRR. Prav tako, da se odloča o vseh projektih, ki izpolnjujejo pogoje iz povabila, in poda soglasje. Za ostale (nove projekte), ki so bili v DRR umeščeni naknadno, pa naj se zagotovijo dodatna sredstva.

V okviru DRR je bil konec leta 2024 v LUR namreč odobren le projekt Podjetno nad izzive v LUR v vrednosti 1.538.727,00. V prvo dopolnitev DRR, katere podpis bo potekal 10. aprila 2025, je vključenih osem projektov. Poleg Regijskega centra mobilnosti v vrednosti 708.818,00 in Regionalne celostne prometne strategije v vrednosti 150.000 EUR, od tega sofinancirano 120.000 EUR (EU in nacionalna sredstva) še trije projekti s področja odvajanja in čiščenja odpadnih voda ter trije  s področja oskrbe s pitno vodo. Naknadno naj bi bilo postopno vključenih 14 projektov s področja zelene infrastrukture in 12 kolesarskih povezav.

Pomembne pobude so bile podane tudi na temo Uredbe o odvajanju in čiščenju odpadnih voda. Oba sveta sta namreč pozvala Ministrstvo za naravne vire in prostor (MNVP), da skladno s februarja sprejetim sklepom Vlada potrdi in objavi ažurirane podatke glede velikosti aglomeracij. Za vse upravičene projekte pa naj zagotovi dodatna nepovratna sredstva. Prav tako sta pozvala MNVP, da prioritetno spremeni Uredbo o odvajanju in čiščenju odpadne komunalne vode in Operativni program odvajanja in čiščenja odpadne vode ter s tem omogoči dostop do nepovratnih virov sredstev projektom, ki pred spremembama ne zadostijo pogojem za sofinanciranje z nepovratnimi sredstvi. Tudi za te projekte naj MKRR kot organ upravljanja in MNVP kot posredniški organ zagotovita dodatna nepovratna sredstva iz naslova EKP in nacionalnih sredstev.

Pomembna tema sej je bila tudi obravnava priprave Regionalnega prostorskega plana (RPP). Člani svetov so se seznanili s ključnimi vsebinami priprave dokumenta, ki se nanašajo predvsem na cilje in prednostne naloge prostorskega razvoja. Pri tem bo velik poudarek na upoštevanju ključnih izzivov v regiji, ki se nanašajo predvsem na prometno obremenitev in ureditev javnega potniškega prometa, policentrični urbani razvoj, razvoj gospodarskih con, energetiko in upravljanje voda.

Dokument naj bi bil pripravljen za obravnavo na obeh svetih in nadalje na Vladi RS v letu 2027. V sodelovanju z Ministrstvom za solidarno prihodnost pa b v okviru priprave RPP o v sredo, 9. aprila, potekal regijski posvet o stanovanjski oskrbi v Ljubljanski urbani regiji. Več informacij od dogodku najdete TUKAJ.