Drugo srečanje deležnikov projekta Clear Cities: Prenos dobrih praks in iskanje rešitev za trajnostno ravnanje z odpadki
V torek, 18. februarja 2025, je v Ljubljani potekalo drugo srečanje deležnikov projekta Clear Cities, ki si prizadeva za razvoj politik upravljanja mestnih odpadkov brez ogljičnega odtisa. Srečanje je bilo osredotočeno na prenos dobrih praks iz drugega študijskega obiska v Apeldoornu, pripravo nadaljnjih korakov pri promociji trajnostnega ravnanja z odpadki ter pripravo analize stanja ravnanja z odpadki v regiji.
Osrednji del srečanja je predstavljal prenos ključnih spoznanj in praks, ki so jih partnerji iz RRA LUR, JP Voka Snaga in Smetumet pridobili na študijskem obisku na Nizozemskem. Tam so preučevali učinkovite pristope k zmanjševanju nastajanja odpadkov, metodam ločevanja odpadkov pri izvoru in naprednim sistemom njihove obdelave. Med predstavljenimi rešitvami so bili tudi ekonomski instrumenti, kot je “Pay as you throw”, učinkovite izobraževalne kampanje za prebivalce in mobilni centri za zbiranje odpadkov, ki izboljšujejo dostopnost ločenega zbiranja.
Posebna pozornost je bila namenjena nadaljnji promociji partnerstva in pripravi komunikacijskih materialov za javnost. Razvila se je konstruktivna razprava o strategijah ozaveščanja in skupni promociji, za katero so bili opredeljeni osnovni cilji: zmanjševanje in preprečevanje nastajanja odpadkov ter s tem spreminjanje navad potrošnikov, ponovna uporaba ter ob tem razvoj posameznikovih spretnosti, spodbujanje razvoja rokodelstva in spodbujanje ekonomije bližine. Ekonomija bližine je v kontekstu zmanjšanja ogljičnega odtisa pomembna, saj je sestavljena iz lokalnih in kratkih vrednostnih verig, lokalne proizvodnje in potrošnje, mestnih modelov, osredotočenih na ljudi, in poslovnih modelov socialne ekonomije. Prevedeno v jezik prostora, vizijo ekonomija bližine pooseblja “15-minutno mesto”, kjer je vse, kar državljan potrebuje, dosegljivo v 15 minutah hoje ali vožnje s kolesom, pri vrednostnih verigah pa spodbuja nakup izdelkov, ki nastanejo blizu potrošnikov namesto na drugih celinah.
Drugi del srečanja je bil namenjen identifikaciji prednosti, slabosti, priložnosti in groženj na štirih ključnih področjih:
- Odgovorno ravnanje z odpadki in zmanjševanje ogljičnega odtisa
Udeleženci so prepoznali izboljšanje ozaveščenosti potrošnikov, a opozorili na pomanjkanje sistemskih spodbud za zmanjšanje odpadkov. - Zbiranje in prevoz odpadkov: emisije in učinkovitost
Razprava se je osredotočila na izboljšanje logistike zbiranja odpadkov, zmanjšanje emisij transporta in boljšo prilagoditev obstoječih sistemov. - Obdelava, reciklaža, ponovna uporaba in valorizacija odpadkov
Poudarjeno je bilo pomanjkanje zadostne infrastrukture za učinkovito obdelavo in reciklažo določenih vrst odpadkov, kot so tekstili in higienski izdelki. - Nove tehnologije za upravljanje odpadkov brez ogljika
Udeleženci so prepoznali priložnosti v digitalizaciji sistemov za sledenje odpadkom, večjemu poudarku na brezogljičnih procesih in možnosti uporabe umetne inteligence za optimizacijo ravnanja z odpadki.
Naslednji študijski obisk evropskega projektnega partnerstva bo potekal od 13. do 15. maja 2025 v Ljubljani, kjer bomo organizirali ogled dobrih praks z vključevanjem deležnikov projekta. Deležniki pa se bodo imeli priložnost pridružiti partnerskemu srečanju in študijskem obisku na temo Trajnostna logistika: zmanjšanje emisij in učinkovitost pri zbiranju in prevozu komunalnih odpadkov septembra v Göteborgu na Švedskem, znova pa bodo osvojena znanja prenesena na slovensko partnerstvo na srečanju, ki bo sledilo študijskemu obisku. Tedaj bo nared tudi že analiza stanja ravnanja z odpadki v regiji in razviti nadaljnji koraki ozaveščevalne promocijske kampanje za javnost, ki jo parterji zastavljajo skupaj.