Dostopnost spletišča   Ctrl + U

Bljižnjice s tipkovnico

  • Ctrl+U Prikaže možnosti dostopnosti
  • Ctrl+Alt+K Prikaže kazalo strani
  • Ctrl+Alt+V Skoči na glavno vsebino
  • Ctrl+Alt+S Prikaže kontaktni obrazec
  • Ctrl+Alt+N Prikaže prijavni obrazec za novice
  • Ctrl+Alt+D Vrne se na domačo stran
  • Esc Zapre pojavno okno / meni
  • Tab Premakne fokus na naslednji element
  • Shift+Tab Premakne fokus na prejšnji element
  • Enter Potrdi/klikne fokusiran element
  • Preslednica Označi/odznači potrditveno polje

RRA LUR na posvetu o trajnostni mobilnosti ob drugem svetovnem dnevu trajnostnega prometa

  • 29. 11. 2024

Za obeleženje svetovnega dneva trajnostnega prometa na dan 26. novembra je z organizacijo posveta poskrbelo Ministrstvo za okolje, podnebje in energijo. Osrednje teme so bile trajnostna mobilnost, razvoj multimodalnih vozlišč in poselitve ob prometnih koridorjih, predstavljeni pa so bili različni projekti, ki prispevajo h krepitvi trajnostnih oblik mobilnosti. Dogodka, ki je potekal v Ljubljani, smo se udeležili tudi predstavniki Regionalne razvojne agencije Ljubljanske urbane regije, pod okriljem katere že dobro polletje deluje Regijski center mobilnosti LUR, v teku pa je tudi priprava Regionalnega prostorskega načrta – RPP LUR.

Generalna skupščina Združenih narodov je leta 2023 razglasila 26. november za svetovni dan trajnostnega prometa. Gre za potniški ali tovorni promet, ki je prijazen do okolja in ljudi, obenem pa ekonomsko vzdržen. Zasleduje cilje univerzalnega dostopa, povečane varnosti, zmanjšanja vplivov na okolje in podnebje, izboljšane odpornosti ter večje učinkovitosti in je ključnega pomena za trajnostni razvoj.

Ključni poudarek posveta je bila povezanost in medsebojno vplivanje prometne in drugih politik, saj imata prostorska organizacija in raba prostora pomemben vpliv na prometne potrebe. To dejstvo je že uvodoma argumentiral Darko Trajanov, direktor direktorata za prometno politiko na Ministrstvu za okolje, podnebje in energijo (MOPE) in dodal, da bi moralo biti medsektorsko sodelovanje v imenu boljšega razvoja še intenzivnejše.

Janez Nared iz Znanstvenoraziskovalnega centra SAZU je predstavil projekt razvoja poselitve ob prometnih koridorjih, ki lahko ključno preoblikuje sliko potovalnih navad in spodbuja uporabo javnega potniškega prevoza. Predstavljen je bil tudi projekt kolesarskih povezav za spodbujanje vsakodnevnega kolesarjenja, tudi na daljših razdaljah, ki ga je predstavila Alma Zavodnik Lamovšek z ljubljanske Fakultete za gradbeništvo in geodezijo in upošteva raznolikost namenov kolesarjenja z razdelano sliko tipov uporabnikov.

Med drugimi je bil izpostavljen tudi projekt LIFE Care4Climate, ki vključuje steber trajnostne mobilnosti. Koordinatorica projekta Pia Primec je poudarila potrebo po sistemskih rešitvah za celostno prometno načrtovanje, ki se povezujejo z občinskimi in regionalnimi strategijami. Staša Kraljič je predstavila tudi mobilnostni načrt Ministrstva  za okolje, podnebje in energijo, ki analizira priložnosti za izboljšanje trajnostnih prihodov zaposlenih na delo ter predstavlja zgled celotni državni upravi. Mobilnostni načrt smo v sodelovanju z Inštitutom za politike prostora in Ljubljanskim urbanističnim inštitutom pripravili prav na RRA LUR. Na direktoratu nameravajo razvoju mobilnosti na ravni zaposlenih v prihodnje namenjati več pozornosti in finančnih spodbud.

Strokovni posvet je ponudil dragocene vpoglede v problematiko prometnega načrtovanja v povezavi s prostorskim načrtovanjem, relevantne za pripravo Regijskega prostorskega plana (RPP LUR), ki ga za osrednjeslovensko regijo pripravljamo na RRA LUR, obenem pa vpoglede v promocijo aktivne mobilnosti, ki je ena glavnih nalog Regijskega centra mobilnosti Ljubljanske urbane regije.

Na Slovenski platformi za trajnostno mobilnost si lahko ogledate tudi vse prezentacije sodelujočih strokovnjakov.