Dostopnost spletišča   Ctrl + U

Bljižnjice s tipkovnico

  • Ctrl+U Prikaže možnosti dostopnosti
  • Ctrl+Alt+K Prikaže kazalo strani
  • Ctrl+Alt+V Skoči na glavno vsebino
  • Ctrl+Alt+S Prikaže kontaktni obrazec
  • Ctrl+Alt+N Prikaže prijavni obrazec za novice
  • Ctrl+Alt+D Vrne se na domačo stran
  • Esc Zapre pojavno okno / meni
  • Tab Premakne fokus na naslednji element
  • Shift+Tab Premakne fokus na prejšnji element
  • Enter Potrdi/klikne fokusiran element
  • Preslednica Označi/odznači potrditveno polje

Pogled na trajnostno mobilnost študentov Univerze v Ljubljani: zaključni dogodek Geoštram

  • 13. 9. 2024

V sredo, 11. septembra 2024, je bil na Oddelku za geografijo Filozofske fakultete Univerze v Ljubljani izveden zaključni dogodek šestmesečnega projekta „Geoštram – Geografija za študentsko trajnostno mobilnost” katerega so koordinirali študentje tretjega letnika geografije.

Zaključni dogodek je po uvodnem nagovoru dekanje UL FF, prof. dr. Mojce Schlamberger Brezar, vključeval tudi predstavitev izsledkov raziskave, ki je bila izvedena med študenti in študentkami Univerze v Ljubljani. V raziskavi so študentje raziskovali obstoječe vzorce mobilnosti ter predstavili predloge za izboljšave, ki bi študentom omogočile lažji in okolju prijaznejši dostop do univerzitetnih prostorov. Pri tem so izpostavili pomanjkanje ustrezne infrastrukture za kolesarjenje, nezadostne avtobusne povezave in potrebo po večji fleksibilnosti javnega prevoza.

Na izsledke raziskave se je neposredno navezala okrogla miza z naslovom »Izzivi in možnosti študentske trajnostne mobilnosti«, na kateri so sodelovali rektor Univerze v Ljubljani prof. dr. Gregor Majdič, izr. prof. dr. Matej Ogrin z Oddelka za geografijo UL FF, Klemen Gostič iz Regionalne razvojne agencije Ljubljanske urbane regije (RRA LUR), Nela Halilović iz Inštituta za politike prostora (IPOP) ter Jan Škruba, študent Fakultete za strojništvo. Razprava je bila usmerjena v konkretne ukrepe, ki bi študentom omogočili večjo dostopnost trajnostnih oblik mobilnosti.

Diskusija med panelisti je potekala predvsem v smeri velike potrebe študentov po izboljšanju delovanja sistema javnega prevoza, povečanju multimodalnosti ter tudi posameznih manjših ukrepov, ki bi izboljšali dostopnost do številnih lokacij fakultet v Ljubljani. S strani RRA LUR je bilo izpostavljeno prizadevanje agencije pri vzpostavljanju celovitih rešitev za izboljšanje mobilnosti v regiji, zlasti za ranljive skupine, kamor sodijo tudi študenti. Poseben poudarek je bil namenjen projektom, kot so izboljšave kolesarskih poti, povezovanje avtobusnih linij ter spodbujanje intermodalnih prevoznih možnosti. Prav tako je bila izpostavljena pomembnost ozaveščanja o pomenu trajnostne mobilnosti že v času študija, saj to oblikuje potovalne navade mladih, ki bodo v prihodnosti pomembno prispevali k zmanjšanju okoljskega odtisa.

Dogodki, kot je zaključni dogodek projekta Geoštram, predstavljajo sicer majhen a pomemben korak k večji ozaveščenosti mladih glede vpliva mobilnosti na okolje ter prostor v Ljubljanski urbani regiji. Prizadevanja študentov geografije in njihova sodelovanja z organizacijami, kot je RRA LUR, kažejo, kako je mogoče z združenimi močmi najti rešitve za bolj trajnostno prihodnost Ljubljanske urbane regije.