Dostopnost spletišča   Ctrl + U

Bljižnjice s tipkovnico

  • Ctrl+U Prikaže možnosti dostopnosti
  • Ctrl+Alt+K Prikaže kazalo strani
  • Ctrl+Alt+V Skoči na glavno vsebino
  • Ctrl+Alt+S Prikaže kontaktni obrazec
  • Ctrl+Alt+N Prikaže prijavni obrazec za novice
  • Ctrl+Alt+D Vrne se na domačo stran
  • Esc Zapre pojavno okno / meni
  • Tab Premakne fokus na naslednji element
  • Shift+Tab Premakne fokus na prejšnji element
  • Enter Potrdi/klikne fokusiran element
  • Preslednica Označi/odznači potrditveno polje

Letna konferenca POLIS 2024: Krepitev upravljanja trajnostne mobilnosti v regijah

  • 7. 12. 2024

Letna konferenca POLIS je vodilna evropska konferenca na področju trajnostne urbane mobilnosti, ki mestom in regijam ponuja priložnost, da pokažejo svoje dosežke na področju transporta pestremu naboru strokovnjakov s področja mobilnosti ter odločevalcem iz javnega in zasebnega sektorja. Dogodek, ki so ga letos soorganizirale POLIS, Baden-Württemberg, mesto Karlsruhe in Messe Karlsruhe, je potekal 27. in 28. novembra in ponovno potrdil svoj status vodilnega evropskega foruma za spodbujanje inovativnih in trajnostnih rešitev na področju urbane mobilnosti.

Po rekordni izvedbi leta 2023 je ekipa POLIS skupaj z gostitelji konference in člani organizacije iz Baden-Württemberga ter Karlsruhe z veseljem pozdravila 1.000 udeležencev na še eni izjemni konferenci. Minister za promet Baden-Württemberga, Winfried Hermann, je ob nagovoru občinstva poudaril: »Živimo v času globalnih pritiskov in rastočega nezaupanja v naše mednarodne organizacije in partnerstva, vendar smo danes skupaj, združeni v boju za trajnostno mobilnost. Vzbujate mi upanje za našo skupno prihodnost.« Hermann je nadaljeval: »Moja vizija je jasna: preobraziti našo zvezno deželo v vodilno regijo na področju trajnostne mobilnosti.« Baden-Württemberg si to vizijo prizadeva uresničiti ne le kot prva regija, ki je gostila konferenco POLIS, temveč tudi z spodbujanjem prehoda k trajnostni mobilnosti na regionalni, urbani in podeželski ravni.

Uvodni govor na plenarnem zasedanju, ki ga je podal Philipp Rode, izvršni direktor LSE Cities, je izpostavil nujnost ponovnega premisleka o sistemih urbane mobilnosti, da bi postali resnično večmodalni ter tako izboljšali trajnost in dostopnost. »Povečanje trajnostne mobilnosti pomeni, da nas trenutna hierarhija prometnih sistemov ne sme zadovoljiti,« je opozoril Rode in izpostavil težave, kot so prazni tovornjaki, premalo polni avtomobili in prekomerne razdalje, ki krnijo kakovost urbanega okolja. Poudaril je, da »zasebni avtomobili prevladujejo na račun pešačenja in urbane živahnosti« ter pozval k prehodu na trajnostne načine, kot sta pešačenje in kolesarjenje ter k urejanju prostora na način, ki omogoča krajše potovalne razdalje in daje prednost dostopnosti pred premikanjem.

Vsi panelisti so se strinjali, da so za uresničitev resnično multimodalne prihodnosti ključni upravljanje, financiranje in inovacije, ki jih je mogoče razširiti. Doseganje multimodalne prihodnosti zahteva uporabniško usmerjen pristop, ki uravnoteži prednosti vseh načinov transporta. Sporočilo je jasno: noben način transporta ne more doseči vsega sam. Sodelovanje med javnim in zasebnim sektorjem ter razmišljanje o ekosistemu sta bistvenega pomena, inovacije in partnerstva pa bi morala zapolniti vrzeli, ki jih množični tranzit kot hrbtenica sistema ne more zadovoljiti.

Osredotočenost na upravljanje mobilnosti v Ljubljanski urbani regiji smo imeli priložnost predstaviti v okviru okrogle mize z naslovom Razširitev regionalne povezljivosti prek večnivojskega upravljanja, kjer je s strokovnjaki kot so Cecilia Braun (Interregional Alliance for the Rhine-Alpine Corridor EGTC), , Eugenia Kolb (Ministrstvo za promet Baden-Württemberga), Otar Nemsadze (Rupprecht Consult) ter Lara-Britt Zomer (provinca Južna Nizozemska) razpravljal tudi Klemen Gostič z Regionalne razvojne agencije Ljubljanske urbane regije). Predstavil je trenutni status upravljanja mobilnosti v Ljubljanski urbani regiji, predstavil skupne projekte mobilnosti in poudaril pomen odprtja Regionalnega centra mobilnosti Ljubljanske urbane regije za nadaljnje sodelovanje z lokalno in nacionalno ravnjo pri usklajevanju mobilnostnih politik na regionalni ravni.

Prispevek Ljubljanske urbane regije na POLIS 2024 je imel predvsem naslednje poudarke:

  • Večnivojsko upravljanje regij, ki vključuje mesta, regije in nacionalne oblasti, je ključno za ustvarjanje kohezivnih in razširljivih rešitev mobilnosti.
  • Krepitev regionalne povezljivosti zahteva usklajevanje politik in projektov preko administrativnih meja (od lokalne do regionalne in od regionalne do nacionalne ravni), pri čemer je treba enakomerno obravnavati potrebe tako urbanih kor ruralnih okolij.
  • Sprejemanje inovacij in spodbujanje javno-zasebnih partnerstev sta ključna za zapolnitev vrzeli v tradicionalnih sistemih javnega prevoza in doseganje integracije različnih sistemov mobilnosti.

Po izvedenih predavanjih in sekcijah je na zadnji dan konference potekalo sklepno plenarno zasedanje z naslovom Načrtovati ali spreminjati smer, ki je vzpodbudilo pestro razpravo o nujnosti ohranjanja in pospeševanja prehoda na trajnostno urbano mobilnost kljub številnim globalnim izzivom.

Predsednica POLISa Eva Oosters je ob zaključku konference navzoče povabila na naslednjo letno konferenco POLIS leta 2025, ki jo bo gostilo mesto Utrecht 26. in 27. novembra 2025.